MRSA

– ,,MERSA´´ ZLATÝ KMEŇ STAPHILOCOCCA KTORÝ JE ODOLNÝ VOČI BEŽNE POUŽÍVANÝM ANTIBIOTIKÁM

Liečba tejto infekcie je omnoho náročnejšia ako liečba iných baktériálnych infekcií. Názov MRSA zobrazuje skratku pre baktériu meticilín-rezistentný Staphylococcus aureus.

Meticilín je antibiotikum používané v anglosaských krajinách k likvidácii stafylokokov, pričom na Slovensku namiesto meticilínu používame oxacilín. Pokiaľ ste už počuli názov „superbaktéria“ čo je pojem pre baktérie odolávajúce antibiotikám, takou je napríklad práve aj MRSA.

Stafylokokus aureus (známy tiež ako zlatý stafylokok) je bežne sa vyskytujúca baktéria. Vyskytuje sa často na koži, v nosovej dutine a v krku, a môže spôsobiť mierne kožné zápaly, napr. afty či kožné ochorenie nazvané impetigo.

Ak sa baktérie dostanú napríklad do rany na koži, môže to viesť k vzniku život ohrozujúcich infekcií, napríklad „otravy krvi“ či vzniku infekčnej endokarditídy (zápal vnútornej výstelky srdcovej dutiny nazývanej endokard).

PRÍZNAKY INFEKCIE VYVOLANEJ MRSA

Príznaky infekcie MRSA môžu byť odlišné v závislosti od postihnutej časti tela.

INFEKCIE KOŽE A MÄKKÝCH TKANÍV

Ak infekcia zasiahne kožu, dôsledkom môže byť vznik infekcie v rane, vznik vredu či abscesu (ohraničeného zápalového ložiska). Ak sa infekcia rozšíri do hlbších vrstiev kože, vznikne stav označovaný ako celulitída (pozor, nemýľte si ho s neškodnými kozmetickými zmenami podkožného tuku na stehnách a bokoch, ktoré sa volajú rovnako!).

Medzi typické príznaky patrí:

 • Začervenanie
 • Opuch
 • Necitlivosť
 • Bolesť
 • Nahromadenie hnisu

Medzi ďalšie príznaky patrí vysoká teplota až horúčka a pocit celkovej nevoľnosti a slabosti. Ak baktérie MRSA preniknú hlbšie do organizmu či priamo do krvi, môže to viesť k vzniku závažnejšieho stavu.

PRÍČINY VZNIKU MRSA

Až 1 z 30 ľudí je kolonizovaný baktériami MRSA. Podobne ako u iných druhov stafylokokov je nosičstvo MRSA zvyčajne neškodné a u väčšiny zdravých ľudí nie je dôvod na obavy. Baktéria MRSA však môže spôsobiť problémy, ak sa dostane do organizmu, alebo v prípade, že nositeľom je osobav zlom zdravotnom stave.

AKO SA INFEKCIA ŠÍRI

Baktéria MRSA sa zvyčajne šíri prostredníctvom kožného kontaktu medzi nosičmi (osobami, u ktorých už infekcia prebieha, či iba nositeľmi baktérií na povrchu kože).

Baktéria sa tiež môže šíriť pri používaní infikovaných uterákov, obliečok, oblečenia, obväzov alebo iných predmetov, ktoré boli používané infikovanou osobou. Baktéria MRSA je schopná prežívať dlhú dobu na predmetoch a povrchoch, napríklad na kľučkách dverí, umývadlách, podlahách, čistiacich prostriedkoch.

INFEKCIA MRSA V NEMOCNICIACH

Najväčšie riziko vzniku infekcie predstavuje pobyt v nemocnici. Infekcia MRSA tu vzniká ako takzvaná nozokomiálna infekcia (infekcia vyvolaná počas pobytu v nemocnici).

Príčiny vzniku

 • V nemocničnom prostredí sa vyskytuje mnoho rôznych osôb, medzi ktoré patria pacienti, návštevy a personál, čo baktériám vytvára jednoduchšie podmienky na šírenie.
 • Pacienti sú často oslabení základným ochorením, na tele mávajú vstupné body pre ľahšie šírenie infekcie, napr. operačné rany, popáleniny, katétre pre zabezpečenie výživy a vnútrožilové vstupy.
 • Pacienti v nemocnici väčšinou mávajú väčšie zdravotné ťažkosti ako bežná populácia, čo ich robí náchylnejšími k vzniku infekcie.

PREVENCIA VZNIKU INFEKCIE MRSA MIMO NEMOCNÍC

Dodržiavanie nasledujúcich odporúčaní znižuje riziko nákazy a šírenia infekcie mimo nemocnice:

 • pravidelne si umývajte ruky, kúpte sa, či sprchujte
 • nechty udržujte krátke a čisté, pretože pod dlhými nechtami sa udržujú baktérie
 • nepožičiavajte si medzi sebou prostriedky, ktoré prichádzajú do kontaktu s pokožkou (napr. mydlá, pleťové mlieka, krémy, kozmetiku)
 • nepoužívajte cudzie uteráky
 • nepoužívajte žiadne osobné predmety, ktoré prichádzajú do kontaktu s pokožkou (napr. holiace strojčeky, pilníky na nechty, zubné kefky, hrebene, kefy na vlasy) bez toho, aby ste ich pred použitím dôkladne vyčistili
 • ak máte na koži akékoľvek odreniny či rany, dbajte na to, aby zostali suché a prekryté, kým sa nezahoja

Táto stránka používa cookies. Prehliadaním tejto stránky akceptujete ich použitie.