– VYVOLÁVAJÚ MNOHO INFEKCIÍ U ĽUDÍ AJ ZVIERAT
Baktérie Staphylococcus aureus sú grampozitívne, fakultatívne anaeróbne koky zoskupené do strapcovitých tvarov. Sú najvýznamnejším patogénom rodu Staphylococcus. Staphylococcus aureus produkuje 5 typov toxínov (typy A až E), pričom najúčinnejší je typ A. Vyskytuje sa všade okolo nás, vo vzduchu, prachu, vode. Je súčasť mikroflóry nosnej a ústnej dutiny zvierat i ľudí. Často býva na koži, kožných rankách a odreninách. Infekcia sa môže prenášať rukami alebo kvapôčkami z úst i nosa. Stafylococcus aureus odoláva chladu, zohriatie nad teplotu 60 °C neprežíva. Jeho toxín však odoláva vyšším teplotám a ani var pri 100 °C po dobu 20 minút ho nezničí a môže zotrvať v tepelne opracovanej potravine bezo zmeny. Pomnožené baktérie Staphylococcus aureus boli zistené v rôznych typoch potravín. Otrava – Stafylokoková enterotoxikóza – nastáva po požití silne kontaminovanej potravy, kde sa baktéria množila, pričom vyprodukovala veľké množstvo toxínov. Práve toxíny Staphylococcus aureus prítomné v požívatine sú príčinou tohto ochorenia.
Rizikové potraviny a výrobky z nich sú najmä:
-
mäso, hydina, ryby a výrobky z nich (mleté mäso, údeniny, solené šunky)
-
mlieko, syry a výrobky z nich (smotanové omáčky, šľahačkové výrobky, zmrzlina, zahustené a sušené mlieko, pudingy)
-
majonézy a výrobky z nich (zemiakový šalát, vajíčkový šalát a pod.)
-
cukrárenské výrobky plnené krémom
-
uvarené jedlá po rekontaminácii
STAFYLOKOKOVÁ ENTEROTOXIKÓZA A PRÍZNAKY OCHORENIA:
Stafylokokovú enterotoxikózu vyvoláva enterotoxín vytvorený v potravine pred jej konzumáciou. Je to superantigén, ktorý pre svoju termostabilitu hrá veľkú rolu pri ochoreniach z potravín.
Inkubačná doba
je 1 až 7 (najčastejšie 2 až 4) hodín po požití kontaminovanej potravy.
PRÍZNAKY INTOXIKÁCIE
Stafylococcus aureus sú: nevoľnosť, vracanie, brušné kŕče a hnačka. V ťažkých prípadoch bolesť hlavy a kolaps. Uzdravenie je rýchle, zvyčajne nastane po 2 dňoch.
LIEČBA A PREVENCIA
Liečba sa môže líšiť v závislosti od príznakov, štádia a vážnosti ochorenia. Lekári pacienta môžu izolovať ( kvôli ďalšiemu šíreniu ) a nasadiť antibiotiká ktoré sa aplikujú rovno do žily. Pri zanedbaní príznakov a liečby sa choroba môže dostať do vážnejšieho štádia.
Prevecia je pravidelné umývanie rúk a dôsledná hygiena, čistota a pravidelná dezinfekcia priestorov.